piątek, 21 listopada 2014

II. OPIS OGRODU DYDAKTYCZNEGO

Ogród dydaktyczny, aby spełniał swoje funkcje powinien być podzielony na kilka zakątków, które przenikają się i tworzą zwartą całość. Zależy nam, aby ogród przy szkole, który patronuje J. Słowacki nawiązywał do jego twórczości. Aby to magiczne miejsce przebywającej (podczas lekcji, przerw, bądź po lekcjach) młodzieży nawiązywało do twórczości poety, stąd nazwy zakątków, alej itd.
         Kierunki zwiedzania będą wskazywały żwirowe alejki- Laury przy rabacie różanej, następnie Aleją Kordiana zwiedzimy dalszą część ogrodu. Miniemy żwirowa rabatę wysypaną drobnym kamyczkiem z rozrzuconymi większymi kamieniami i misternie "powykładanymi" rojnikami i rozchodnikami.
Są większe okazy traw tj. rozplenica, wydmuszyca czy czerwona imperata cylindryczna. Na końcu ogrodu będzie "dziki zakątek leśny"- z sosnami, świerkami, brzozami, runianką  japońską, pachnącymi konwaliami i kolorowymi pióropuszami tawułek.
         W ogrodzie, który można nazwać również ogrodem zmysłów, będzie różnorodność gatunkowa, cała paleta barw i faktur, mnogość zapachów. Znajdą się gatunki leśne, pustynne, miododajne drzewa, krzewy, byliny, posadzimy kilka krzaków borówki amerykańskiej w pobliżu ławeczek do siedzenia.
         Ze względu na wydatki finansowe związane z założeniem ogrodu- zakup roślin, agrowłókniny, materiału ściółkującego, można zbudować go dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców a prace budowlane można podzielić na etapy (moduły), kierując się tworzeniem zakątków tematycznych:

1. Skalniak Julek- którego wolne przestrzenie należy uzupełnić roślinami skalnymi, jałowcami zadarniającymi, irgami, wolne przestrzenie wysypać korą.


2. Kącik rekreacyjny- z ławkami z drewnianych bali, roślinami mieszanymi, kwitnącymi, tj. kaliną, hortensjami, wrzosami, kolekcją Funkii, połączony z częścią leśnika- na rosnących drzewach można zamontować budki i karmniki dla ptaków.

3. Rosarium- kolekcja róż uwielbiana przez matkę Juliusza Słowackiego- róże pachnące, okrywowe, parkowe.

4. Zielona klasa- zamontowanie drewnianych siedlisk na stopniach schodów, drzwi do pomalowania preparatem do tablic, mogą służyć jako deska do pisania. Obok, pachnący zakątek obsadzony różą pomarszczoną.
5. Zakątek pustynny- z roślinnością trawiastą i sucholubną, wzbogacony kolekcją rojników i rozchodników. W tej części porozrzucane kamienie- np. z konkursu "na najładniejszy kamień".

6. Kwietna łąka- z mieszanką traw kwitnących.

7. Leśny zakątek- otuli ogród od strony boiska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz